Sestdiena, 03 Augusts 2013 13:38

Kas mainījies kāzu kleitās laikam ejot?

Vasaras nogales ir zvaigžņu lietus un kāzu laiks. Tāpēc pašķirstīsim nostaļģisku fotoalbūmu, kurā līgavas kā zvaigznes un zvaigznes kā līgavas - tērpos, kas neizdzēšami ierakstīti kolektīvajā atmiņā. Jūtas un cilvēki nāk un iet, arī " pirms nāve tos šķir", bet kleitas un sentiments - paliek.

 

Princese Diāna

 

Karaliene Viktorija, 1840


Lūk, sieviete, kurai varam pateikties par "balto kāzu tradīciju! Dienā, kad karaliene Viktorija salaulājās ar savu brālēnu, Saksijas, Koburgas un Gotas princi Albertu, viņas kleita bija darināta nevis no zeltīta vai sudrabota brokāta auduma, kā karaļnamos bija pieņemts kopš Marijas Mediči, bet gan sniegbalta zīda. Baltā krāsa tika izraudzīta kā tīrības un šķīstības simbols. Savukārt smaržīgo apelsīnziedu vainags, kas rotāja karalienes galvu tradicionālās dimantu tiāras vietā, simbolizēja auglību (un tās netrūka - Viktorija vēlāk laida pasaulē deviņu bērnus). Tērpu krāšņoja smalku Honitones mežģīņu plīvurs, un 5,5 metrus gara velce, ko pavadot Viktoriju uz altāri, pirmoreiz karalisko kāzu vēsturē nesa līgavas māsas - arī tā kļuva par Vakareiropas modes tendenci.

 

Karalienes Viktorijas kāzu kleitaKaralienes Viktorijas kāzu kleita

 

 

Volisa Simpsone, 1937


Šajā askētiskajā, "Volisas zilajā" tonī ieturētajā augstās modes zīmola Mainbocher kleitā skandalozā amerikāņu šķirtene mija gredzenus ar Vindzoras hercogu Edvardu, bijušo karali Edvardu VIII, kurš šīs savienības dēļ bija atteicies no Lielbritānijas troņa. 1950. gadā Simpsones kāzu kleita tika nodota Ņujorkas Metropolitēna muzejam, un ir viens no visu laiku visvairāk kopētajiem tērpiem.

 

Volisas Simpsones kāzu kleita

 

Karaliene Elezabete II, 1946


Kad Elizabete apprecējās ar Edinburgas hercogu Filipu, viņai bija 21 gads. Abi bija sastapušies un iemīlējušies, kad viņai bija 13, bet Filipam - 18, un abu kāzas iezīmēja Otrā pasaules kara beigas un jaunas dzīves sākumu. Elizabetes kāzu kleita bija darināta no ziloņkaula toņa satīna (auduma iegādei viņa izmantoja kara laikā izsniegtos preču kuponus) un rotāta ar 10 000 baltu pērļu, kristālu un izšūtu ziedu motīvu - to radot, karalienes drēbnieks Normans Hartnels bija iedvesmojies no Botičelli gleznas pavasaris. Tērpu papildināja 4,5 metrus gara velce, tilla plīvurs un no mātes mantotā tiāra. Pirms sešiem gadiem karaļpāris pirmais Lielbritānijas tronī nosvinēja savu dimanta kāzu jubileju.

 

Karalienes Elizabetes kāzu kleita

 

Elizabete Teilore

Šī Holivudas dīva gāja pie altāra astoņas reizes, taču greznākā no visām bija kleita, ko Liza uzvilka kāzu dienā ar pirmo vīru Konrādu Hitonu junioru 1950. gadā. Šis sniegbaltā satīna un šifona tērps brīnišķīgi  izcēla astoņpadsmit gadīgās Lizas šmaugo vidukli un krāšņo bisti. Kleita bija studijas MGM dāvana, un to bija veidojusi studijas tērpu māksliniece Helēna Rosa - kā repliku par Teilores atveidotās varones tērpu filmā Līgavas tēvs (1950).

 

Elizabetes Teilores kāzu kleita

 

 

1959. gadā, Lasvegasā precoties ar dziedātāju Ediju Fišeru, Teilore bija tērpusies tumšzilā kleitā ar šallveida apmetni.

 

Elizabetes Teilores kāzu kleita

 

1964. gadā, pirmoreiz mijot gredzenus ar savu divkārtējo vīru Ričardu Bērtonu, viņai bija mugurā prīmulu dzeltena šifona kleita, bet matos - balti ziedi.

 

Elizabetes Teilores kāzu kleita

 

Žaklīna Kenedija, 1953


Kāzu dienā ar Džonu Kenediju Žaklīna Lī Buvjē bija tērpusies dizaineres Ennas Louvas radītā romantiskā ziloņkaula ņieburu un kupliem, gaisīgiem svārkiem. Šim krāšņumam tika izmantoti 45, 7 metri zīda tafta. Žaklīnai galvā bija vecmāmiņas plīvurs, rotāts ar delikātu mežģīņu un apelsīnziedu tiāru, ap kaklu - Kenedija dāvātā pērļu virtene, rokās - baltrozā orhideju un gardēniju buķete.

Žaklīņas Kenedijas kāzu kleita

 

Odrija Hepberna


Precoties ar pirmo vīru Melu Feru, Hepberna bija izvēlējusies absolūtu vienkāršību: 50. gadu modes siluetu ar kupliem svārkiem, kas izcēla viņas smalko, meitenīgo stāvu, un matos - baltu rožu vainadziņu. Šī tērpa autors bija Pjērs Balmens. Bet Odrijas mūža kuturjē Ibērs Živanšī radīs tērpu nākamajām kāzām (ar itāliešu psihiatru Andrea Doti, 1969) - 60. gadu elegances esenci: liegi rozā džersija minikleitu un lakatiņu.

 

Odrijas Hepbernas kāzu kleita

 

Greisa Kellija, 1956


Pasaulē slavenākā, visvairāk apbrīnotā un citētā kāzu kleita. Holivudas skaistule savā kāzu dienā ar Monako princi Renjē III bija tērpusies majestātiskā MGM studijas tērpu dizaineres Helēnas Rosas radītā tērpā, kuru no 22,8 metriem zīda tafta, 100 gadus vecām vintage mežģīnēm un pērlēm 30 šuvējas darināja trīs nedēļas. Kleita brīnišķīgi izcēla Greisas graciozo stāvu, un viņa tajā izcili nospēlēja savu 50. gadu pasakas varones lomu.

 

Greisas Kellijas kāzu kleita

 

Mia Ferova, 1966


Miai bija 21, Frenkam Sinatram, kuram šīs bija trešās kāzas - 50. Viņu laulību ceremonija Lasvegasas The Sands Hotel ilga 15 minūtes, pati laulība - divus gadus. Bet Mias kleitiņa palikusi vēsturē ka sešdesmito burvīgā šarma iemiesojums.

 

Mias Ferovas kāzu kleitaMias Ferovas kāzu kleita

 

 

Rakvela Velča, 1967


Lūk, šādā stilīgā tamborētā minikleitiņā pie otrā vīra, Holivudas producenta Patrika Kērtisa, izgāja sešdesmito karstākais seksa simbols - aktrise un fotomodele Rakvela Velča. Kāzas notika Parīzē, februārī.

 

Rakvelas Velsas kāzu kleita

 

Priscilla Preslija, 1967


23 gadus vecā Priscilla savu kleitu ilgi gaidītajām kāzām ar rokenrola dievu Elvisu Presliju (abi iepazinās, kad viņai bija 14, un četrus gadus dzīvoja kopā) savā fantāzijā bija uzbūrusi pati. Līgavas maisveida plīvurs un babydoll stila kleita bija īsti sešdesmito gaumē - tāpat kā kāzu vieta Lasvegasā un superstāra Elvisa brokāta smokings.

 

Priscillas Preslijas kāzu kleita

 

Joko Ono, 1969


Viņi aizbēga no pasaules, lai klusi apprecētos Gibraltārā. Bītls Džons Lenons un japāņu avangarda māksliniece Joko, šim brīdim bija tērpusies baltā minikleitiņā ar horizontālām nošuvēm, baltā filca platmalē, pusgarās zeķēs un milzu saulesbrillēs. Gredzenu nebija - tos viņi ar pildspalvu uzzīmēja uz pirkstiem. Aktrise Za Za Gabora abu kazu foto ar sajūsmu raksturoja kā "pārīti, kurš dodas aplaupīt banku".

 

Joko Ono kāzu kleita

 

Princese Diāna, 1981


Šo tērpu, kurā Diāna Spensere gāja pie Vestminsteras katedrāles altāra ar princi Čārzlu, var mīlēt vai nīst, bet tas neapšaubāmi ir viens no slavenākajiem kāzu tērpiem pasaules vēsturē. Deivida un Elizabetes Emanuēlu uzburtajā pompozajā bezē sapnī mūsdienu acīm visa šķiet par daudz. Taču tas iemiesoja 20 gadus vecās Diānas sapni par 80. gadu priekšstatu par krāšņo. Vēlāk lēdija Dī kļūst par nevainojama stila ikonu, un šī hiperbola viņai tiks piedota. Tālāko mēs zinām.

 

Princeses Diānas kāzu kleita

 

 

Bjanka Džegere, 1971


Sentropēza un brīvdomīgo septiņdesmito sapņu pāris: The Rolling Stones harismātiskais lideris Miks Džegers un supermodele Bjanka Peresa Moreno de Masijasa, abi elegantos Īva Senlorāna radītos tērpos. Līgavai balta vīrišķīga piegriezuma žakete, zem kuras - visnotaļ pikanti - nav nekā, pusgari svārki un balta platmale ar ažūru plīvuru un rozēm: nekonvencionāli, daiļi un seksīgi. Starp citu - jau pēc pieciem mēnešiem piedzims abu meita Džeida. Bet pēc septiņiem gadiem viņi izšķirsies un Bjanka skumji teiks: "Mana laulība beidzās manā kāzu dienā." Taču šīs dienas foto - patiešām neaizmirstams.

 

Bjankas Džegeres kāzu kleita

 

 

Sindija Krauforde, 1998


Supermodele kāzu dienā ar bijušo modeli, nu restorānu un naktsklubu ķēdes īpašnieku Rendu Gerberu, Bahamu pludmalē, bija tērpusies  lakoniska Džona Galiāno kleitiņā, nekādu kurpju un absolūts skaistums. Abi ir kopa arvien un šķiet ar katru gadu laimīgāki.

 

Sindijas Kraufordes kāzu kleita

 

 

Gvena Stefani, 2002


Precoties ar britu mūziķi Gevinu Rosdeilu, rokgrupas No Doubt soliste Gvena Stefani bija tērpusies Džona Galiāno dizainētā zīda kleitā ar akvareliski rozainu apakšmalu. Pēc kāzām Gvena šo skaistumu nodeva Londonas Viktorijas un Alberta muzejam - ka mākslas darbu, kas nav pelnījis nīkt skapī.

 

Gwen Stefani kāzu kleita

 

Dita fon Tīza, 2005


Arī daiļās burleskas dīvas un šokējošā dziedātāja Merilina Mensona savienība jau iegrimusi aizmirstībā - bet ne šī satriecošā kleita no tumšzila zīda tafta ar purpura atblāzmu, ko modes huligāne Vivjena Vestvuda bija radījusi fon Tīzas uznācienam līgavas lomā. Glamūro retro tēlu papildināja cieši sašņorēta Mistera Pērlza korsete un Kristiāna Lubutēna kurpes.

 

Ditas fon Tīzas kāzu kleitaDitas fon Tīzas kāzu kleita

 

Nensija Ševela, 2011


Tobrīd 51 gadu vecās amerikāņu biznesa lēdijas un 69 gadus vecā sera Pola Makartnija kāzas bija viena no 2011. gada sensācijām. Izsmalcināti vienkāršo un eleganto kāzu kleitu jaunajai pamātei radijā Stella Makartnija. Ka asprātīgu repliku: bagāta amerikāņu šķirtene precas ar britu rokenrola karali - kāds gan brīnums, ka par kleitas iedvesmas avotu kļuva Volisas  Simpsones kāzu tērps.

 

 

Keita Midltone, 2011


Viens no Liebritābijas vislabāk glabātajiem noslēpumiem un šī gadsimta viskarstāk gaidītā kāzu kleita, kas nepievīla nokaitētās cerības. Keita tajā mirdzēja nevainojamā, tīrā elegancē. Ziloņkaula toņa zīda un mežģīņu kleita ar 2,5 metrus garo velci bija veidota kā smalka mūsdienīga parafrāze par leģendāro Greisas Kellijas kāzu tērpu. Tās autore - līgavas iecienītā britu zīmola Alexander McQueen vadošā dizainere Sāra Bērtone.

 

Keitas Midltones kāzu kleita

 

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus

Rakstu saraksts

Ko izsaka Kāzu kleitas krāsa?

Kādā krāsā izvēlēties savu kāzu kleitu? Žilbinoši baltu, šokējoši sa...

Ieteikumi līgavām | Daži sīkumi par kāzu kleitām, ko vajadzētu zināt katrai līgavai

Kāzu kleitas izvēle ir viens no nopietnākajiem lēmumiem, kādu nākas ...

Lins kāzu apģērbā un kāzu kleitās

Lins ir dabisks un tai pat laikā mazliet dižciltīgs materiāls, kas daudziem asociējas...

Intervija ar kāzu kleitu dizaineri Ingu Ezergali

Šoreiz stāsts būs par kādu talantīgu kāzu kleitu dizaineri Ingu Ezergali no Talsiem, ...

Deviņas kāzu kleitu tendences, kuras noteikti būs aktuālas 2018. gadā

Gatavojoties kāzām, daudzas līgavas satraucas ne tikai par kāzu dienas norisi, bet ar...

Padomi topošajām līgavām izvēloties kāzu kleitu

Dārgās topošās līgavas! Pilnīgi noteikti, ja kāzu dienā vēlaties atpūsties, brīvi kus...

Smalkais sievišķības skaistums no La Li zīmola

La Li ir Latvijā radīts zīmols, kurš savās sieviešu izejamo tērpu kolekcijās, izmanto...

Salons Chiffon - profesionāli darinātas kāzu kleitas

Pāris vārdos raksturojot Chiffon audumu salonu - tie ir profesionāli šūšanas pakalpoj...

ZZ Fashion - individuāli radīta kāzu kleita

Varbūt šobrīd tu esi savas ĪSTĀS kāzu kleitas meklējumos un vēlies, lai tā tiktu radī...

Kāda būs līgavu mode šī gada kāzās?

Latvijas līgavas šogad izvēlas kāzu kleitas, kuras ir ieturētas, bet ar savu odziņu. ...

Piecas biežāk pieļautās kļūdas pērkot kāzu kleitu

 Kļūda 1: Izvēlēties kleitu tikai vienā iedomātā stilā.   Parasti līgava jau ir kop...

Oskars de la Renta - kāzu modes ikona № 1

Oskars de la Renta, viens no 20.gadsimta ietekmīgākajiem kuturjē, piedzima 1932. gadā...

Kaislības ap kāzu kleitu

Vairākums meiteņu kāzas uzskata par savu mūža svarīgāko modes skati. Pēc viņu domām, ...

Kas mainījies kāzu kleitās laikam ejot?

Vasaras nogales ir zvaigžņu lietus un kāzu laiks. Tāpēc pašķirstīsim nostaļģisku foto...

Neliels ieskats pagātnē - Vintage līgavas

Mūsdienās kāzu mode arvien biezāk savijas ar vecām, oriģinālām un speciāli vecinātām ...

Pāris ieteikumi izvēloties kāzu kleitu

Topošai līgavai nekad nenāks ne prātā, ka varētu ierasties uz savām kāzām, ģērbusies ...

Ko darīt, ja kāzu kleitu skapī turēt negribas?

Ja tu neesi no tām līgavām, kas tic visam pēc kārtas, kā, piemēram, ka kāzu kleita jā...

Visu mazu meiteņu sapnis ir kļūt par pasaku princesēm. Tagad Tu to vari īstenot!

Sapņi piepildās, it īpašī tām līgavām, kuras vienmēr ir sapņojušas par pasaku princeš...

Kad vislabāk pirkt kāzu kleitu?

Lielākā daļa kāzu parasti tiek svinētas vasarā, t.i. jūnija, jūlija un augusta mēnešo...

Mežģīnes kāzu kleitā

Mežģīnes ir ļoti daudzpusīgs materiāls, kas vienlaicīgi atklāj un noslēpj, tādēļ izvē...

Kāzu kleitas izvēle

Kāzu kleita vienam vakaram? Vai vērts šūtkāzu kleitu? Vai pirkt gatavu kāzu kleitu? V...

Kāzu apģērba etiķete līgavai

Kāzu dienas etiķete nosaka, ka līgavai un līgavainim jāģērbjas atbilstoši savam izvēl...

uz augšu