Pirmdiena, 18 Jūnijs 2012 10:46

Mīlestības simboli

Sirds - pasaulē populārākais un pazīstamākais mīlestības simbols. Tas simbolizē spēka un mīlestības vienotību.
Senos laikos šo simbolu pielietoja arī burvji un alķīmiķi mīlas buramvārdos. To lietoja arī burvestībās, kuru nolūks bija stiprināt kādas attiecības. Sirds jau kopš senseniem laikiem visur ir pazīstama arī kā prieka, līdzjūtības un žēlsirdības zīme. Cilvēki ticēja, ka sirds ir visu domu un jūtu centrs. Sirds, kas ir kā otrādi apgriezts trijstūris, ir simbolisks trauks, dārga, trausla ''vāze'', kurā mīlestība tiek turēta un lolota.

Mīlestības simbols - sirdsRoze - ideālas mīlestības simbols. Pastāv uzskats, ka tieši roze vairo jūtīgumu, romantiku un šķīstību. Pēc to krāsas un tonalitātes var spriest par dažādām mīlestības niansēm.
Senajā Grieķijā roze bija svēta puķe - dievietes Afrodītes zieds, kas simbolizē tās lielo skaistumu. Tā bija arī mūžīgās dzīves un atdzimšanas simbols. Par rozēm ir neskaitāmi daudz leģendu. Viena no skaistākajām un arī skumjākajām ir kāda seno persiešu leģenda, kas vēsta par lakstīgalu, kura tik ļoti dziļi esot iemīlējusies baltā rozē, ka to cieši, cieši apskāvusi, caurdurot savu sirdi uz rozes ērkšķiem un nokrāsojot pašu ziedu sarkanu. Arī mūsdienās roze ir skaistuma un kaislīgu jūtu simbols.

Mīlestības simbols - roze

Ābols - pastiprina spēju izjust ekstāzi, vairo auglību, nes pārpilnību un mīlestību.
Pēc seno grieķu leģendām, zemes dieviete Gaja pasniedza ābolus dieviem Zevam un Hērai to kāzu dienā, simbolizējot viņu mīlestību un vienotību. Pat mūsdienās kāzās notiek simboliskas spēles tieši ar ābolu - piemēram, to piekar striķītī, un jaunlaulātie sacenšas, kuram pirmajam izdosies tajā iekosties.
Ābolus izmanto arī dažādās mīlestības zīlēšanās. Ķīnā ābols savukārt bija miera simbols, ābeļziedu pumpuri - pielūgsmes.

Mīlestības simbols - ābols

Gliemežvāks - simbolizē mīlestību, kas jāsaudzē, un dod spēku to nosargāt.
Atkal saistība ar seno grieķu kultūru - viņi ticēja, ka skaistuma dieviete Afrodīte ir radusies no jūras putām un paceļas virs tām gliemežvākā. Indiešu misticismā gliemežnīca ir saistīta ar svēto vārdu AUM - Višnu elpas skaņa, no kura vibrē Kosmoss. Arī citās reliģijās gliemežnīcas simbols ir saistīts ar dievišķo.

Mīlestības simbols - gliemežvāks

Kļavas lapa - Ķīnā un Japānā tā simbolizē mīlnieku pāri. Ziemeļamerikā kļavas lapu liek zem mīlētāju gultas, lai vairotu baudu intīmajā dzīvē. Ķīnā un Japānā kļavas lapa ir iemīlējušos cilvēku simbols. Ļaudis no Ziemeļamerikas kļavlapu mēdza likt gultas galā, lai atvairītu dēmonus, stiprinātu mīlestības jūtas un iegūtu mierīgu miegu. Kļavas koks dod sīrupu, kas ir gandrīz tikpat salds kā mīlestība, un kļavas lapas kalpo kā mīlas simbols, apzīmējot mīļumu un priecāšanos par katru savas dzīves dienu.

Mīlestības simbols - kļavas lapa

Dūja - simbolizē cēlu, garīgu mīlestību. Noteikti ir dzirdēts tāds teiciens: "Nu tie jau samīlējušies 'dūdo kā divi balodīši!". Ar laiku ir pat izveidojusies tāda tradīcija, ka kāzās jaunlaulātie kopā palaiž lidot brīvībā divas baltas dūjas.
Senāk uzskatīja, ka šie putni savu partneri izvēlas tieši 14. februārī - Svētā Valentīna dienā, un to nemaina visu savu putna mūžu. Tādēļ dūjas simbolizē uzticību. Dūjas ir arī miera, lēnprātības un nevainības simbols.

Mīlestības simbols - dūja

Gulbis - simboliski vēsta par skaistu, graciozu un sirsnīgu mīlestību.
Zeva un Apollona svētais putns. Tā kā gulbis ir arī mīlestības simbols, viņu saista arī ar Afrodīti. Zināmā mērā gulbis norāda uz piepildītām vēlmēm un harmoniju. Skaistums, cēlsirdība, taču arī pretrunīgums ir gulbja simboliskajā raksturā. Viņš ir gan sievišķības un maiguma atspulgs, gan arī vīrišķīga spēka, uzticības un drošības simbols.
Mazāzijā un Eiropā balts gulbis simbolizē gaismu, tīrību un iznesību. Okultajos tekstos tāpat kā melna Saule, nereti minēts arī melns gulbis. Slāvu un skandināvu tautu tradīcijās pārsvarā sastopams gulbja sievišķais aspekts: gulbis simbolizē skaistuli, debesu jaunavu, kuru ūdens un zeme padara auglīgu. Indiešu, ķīniešu, japāņu, skandināvu, kā arī arābu un persiešu pasakās bieži sastopama no tālienes nākoša meitene Gulbis.
Savukārt antīkajā grieķu un romiešu simbolikā noteicošais ir vīrišķais aspekts: balti gulbji velk Apollona ratus, Zevs gulbja veidolā tuvojas Lēdai, arī Artemīdu un Afrodīti reizumis pavada gulbis. Grieķu ticējumi vēsta, ka gulbim piemīt nāves pareģotāja spējas. Ķeltu tradīcijā gulbis bija pārdabisku spēku iemiesojums. Gluži tāpat, kā tas raksturīgs hinduismā, arī ķeltu simbolikā gulbja un zoss tēlu nozīmes netiek nodalītas. Savukārt citās kultūrās zosi iztver kā gulbja negatīvo partneri. Gulbja ola nereti ir Pasaules olas simbols.

Mīlestības simbols - gulbis

Mārīte - uzticīgas mīlestības simbols. Ja cilvēks mārītei palīdz, tā pateicībā aizlido pie šī cilvēka mīļotās, lai iečukstētu tai ausī viņa vārdu.

Mīlestības simbols - mārīte

Zirgs - simbolizē ražīgu un praktisku mīlestību.

Mīlestības simbols -  zirgs

Delfīns - sapnī redzēts delfīns vēsta par jaunu mīlestību, jaunām jūtām.

Mīlestības simbols - delfīns

Arfa - palīdz smelties mīlestības enerģiju mākslā - mūzikā un dzejā.
Ķeltu mitoloģijā arfa simbolizē tiltu starp debesīm un zemi. Norvēģijā un Islandē arfas stīgas simbolizēja tiekšanos uz augstāko mīlestību, kā arī uz Paradīzi. Bībeles stāstos teikts, ka ķēniņš Dāvids spēlēja arfu, lai izteiktu savu dziļo mīlestību un pieķeršanos Dievam.

Mīlestības simbols - arfa

Trijstūris - Senajā Ēģiptē trijstūris simbolizēja ne tikai gudrību, bet arī mīlestību.Trijstūris simboliski ataino mātes, tēva un bērna vienotību, turklāt nostiprina šo saikni. Arī budisma reliģijā svarīgs ir trijstūra simbols - tas stiprina lūgšanas pēc mīlestības enerģijas un savienošanās ar dievišķajiem spēkiem. Apgriezts trijstūris atgādina sirds formu.

Mīlestības simbols - trijtūris

Kupidons - leģenda vēsta, ka Kupidons ir primitīvās mīlestības forma - iekāres un alku aizbildnis. Kupidons paildzina aklu mīlestību un pilda ar iekāri kā šī simbola nēsātāju, tā arī līdzās esošos.
Mazais eņģelītim līdzīgais puisītis ir nācis no seno grieķu un romiešu mitoloģijas. Viņš bija skaistuma un mīlas dievietes Afrodītes dēls, kas simbolizēja kaislīgas jūtas. Brīžiem nerātns, taču tik iemīļots - jo ticēja, ka tieši viņš ir tas, kas sien divu jaunu cilvēku sirdis mīlestībā.

Mīlestības simbols - KupidonsMateriāls sagatvots pēc ABC Zvaigznes grāmatas - Par mīlestību.

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus

Rakstu saraksts

Kā sagaidīt pirmo kāzu gadadienu

Šo dienu pieņemts atzīmēt krāšņi, uzaicināt viesus - tas ir kā kāzu ...

Pērļu kāzu jubileju

Bieži ir dzirdēts, ka par trīsdesmit gadu laulāto attiecībām saka sp...

Svētā Valentīna Diena - visu mīlēto un mīlošo svētki

Svētā Valentīna dienu mēdz dēvēt par visu mīlētāju dienu, to svin 14. februārī, sūtot...

Piecu gadu kopdzīve jeb koka kāzas

Šī kāzu jubileja jau tik uzkatīta par pirmo nopietno jubileju. Koks simbolizē stiprum...

Mīlestības simboli

Sirds - pasaulē populārākais un pazīstamākais mīlestības simbols. Tas simbolizē spēka...

Kāzu jubilejas un to nozīme

Kāzu gada dienas ir lieliska iespēja arī pēc vairākiem gadiem atcerēties šo burvīgo d...

uz augšu