Sestdiena, 30 Aprīlis 2016 21:01

Kāzu tipogrāfija ir kā putukrējums uz tortes

Pastāv mīts, ka individuālu kāzu ielūgumu izgatavošanai ir nepieciešamas ļoti lielas investīcijas. Bet vai tā ir? Uz jautājumiem par kāzu ielūgumu dizainu Vedejiem.lv aicināja "Promo projekta" īpašnieci Annu Kandi, kuras kaislība ir dizains un papīrs. Kā tas izpaužas? It visā! Sākot ar grafisko dizainu un maketēšanu. Beidzot ar tipogrāfiju, kas dizaina veidošanas procesā tiek papildināts ar gleznojumiem vai zīmējumiem. Anna uzskata, ka katram darbam, lai cik liels vai mazs tas būtu, ir jāpiešķir gaume, enerģija un uzruna. Katram darbam ir jābūt kvalitatīvam un personiskam. Kāzu ielūgumos TO īsto kopuma burvību veido katra izvēlētā detaļa un nianse. Un papīrs šajā ziņa ir ļoti atsaucīgs! 

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

 

Anna kopā ar vīru ir izveidojusi kopīgu vizuālās komunikācijas dizaina uzņēmumu - "Promo Projekts", kurā var izstrādāt vizuālo identitāti, zīmolus un dizainus dažādiem vizuāliem materiāliem. Taču kāzu tipogrāfija ir kā putukrējums ar ķirsīti uz šīs dizaina tortes. Kāzu tipogrāfija iemieso visas tas īpašības dēļ, kurām tik ļoti mīlu papīra dizainu. Tā ir tik mainīga, tik kalorīta, brīžiem maiga - citreiz trakulīga, nopietna vai pretēji jautra, klasiska vai moderna. Cilvēku izdomai nav robežu un kāzas ir tas īpašais, skaistais brīdis, kad cilvēks ļauj tai vaļu. Ir tik patīkami būt iesaistītam šajā procesā un īstenot daļiņu no kāda sapņa!

 

Ko nozīmē vārds - kāzu tipogrāfija?

 

Būtībā tas ir efektīvs komunikācijas veids, starp jauno pāri un kāzu viesiem. Mūsdienās pāri aizvien biežāk izdara izvēli par labu tam, lai šī komunikācija ir ne vien informatīva, bet arī vēlamu un kāzu gaisotnei atbilstošu noskaņu. Tas tiek panākts ar “kāzu zīmola” izveidi, kas sastāv no kāzu krāsām, motīvu tematikas, grafiskiem elementiem, noteikta šrifta un citām detaļām. Tas tad arī caurauž visu kāzu komunikāciju – ielūgumu, programmu, ēdienkartes, pateicības vēstules un citus ar kāzām saistītos materiālus. Tas kāzās rada  īpaši izstrādātu un sajutām bagātu koptēlu. 

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Kāds ir Jūsu kāzu ielūgumu piedāvājums, kādā stilā strādājiet? 

 

Kas attiecas uz stilu, esmu par dažādību. Ar prieku strādāju gan ar ļoti klasisliem un askētiskiem, gan tā pat ar vieglprātīgi bohēmiskiem, “rustic”, moderniem vai kādas noteiktas kultūras un laikmeta iedvesmotiem dizainiem. Atslēgas  vārds  ir elegance, pat  visnebēdnīgākajā izpildījumā ir jāspēj saglabāt eleganci. Tāpēc, tehniku ziņā gan,  noteikti esmu konservatīvāka. Pamatā izvēlos dažādas tipogrāfiskās metodes un to kombinācijas . Runa ir par profesionālu augstas kvalitātes druku uz atbilstoša papīra. Tas ir katra mana dizaina pamatā.  

Uzskatu, ka teksts ne vien informatīvs, bet ari vizuāli neatņemama dizaina sastāvdaļa. Tas ir jāizmanto, veidojot tekstu kā organisku dizaina elementu un bieži pats ielūguma teksts ir visa dizaina pamats. 

Šobrīd pāri bieži izvēlas veidot kāzu ielūgumus kā komplektu - monolīta neverama kartiņu ar atbilstošu aploksnīti. Tas ir arī mans favorīts. No vienas puses varētu teikt, ka tā ir pārlieku vienkāršas konstrukcijas kartiņa, taču tieši šī vienkāršība dod iespēju vispievilcīgākā veidā izcelt sižetu un izpildījuma tehniku. Pievienojot klāt dizainiski izstrādātu aploksni, kopskats ir lielisks. 

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Kādas ir šīs tipogrāfiskās tehnikas par, ko runājāt?

 

Pirmām kārtām, tā noteikti ir laba druka ar kuras palīdzību var radīt košus ziedu motīvus, akvareļus, dažādas krāsu pārejas, un daudzkrāsu kombinācijas. Ja izmantojamo krāsu daudzums ir neliels  1-2 krāsas, tad lieliski noder tādi risinajumi kā:  folijspiede zeltā, sudrabā vai matētām dažādu krāsu folijām. Folijspiede izmantojama krāsainiem dizaina papīriem. Taču ir vēl arī visai interesanta un gaumīga iespēja radīt objektus bez krāsas palīdzības, tā ir reljefa veidošana.  Šajā variantā, tekstu vai zīmējumu veido tikai reljefs vai lāzergriešana, kad ar lāzeri tiek izgireztas dažādas smalkas detaļas.  Nodrukātās kartiņas var veidot kā klasisku taisnstūri, apaļot stūrus vai arī dod tai kādu unikālu formu.  

Šīs ir pamata tehnikas, ar kuru palīdzību veido tekstu un pārējos dizaina elementus gan ielūgumiem, gan aploksnēm gan visai kāzu tipogrāfijai. Tās tiek izmantotas gan patstāvīgi, gan arī dažādās kombinācijās. 

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains 

 

Vai kāzu ielūgumu dizains būtiski mainās arī no svinību vietas? 

 

Zināmā mērā. Piemēram, plānojot kāzas pie jūras, ielūgumus var veidot jūras vai kuģniecības motīvos. Savukārt, ja plāno “JĀ” vārdus teikt kādā lauku sētā, tad piemērotāks, protams, būs kas dabīgs ar naturāliem toņiem un lauku romantiku. Domāju, ka ielūgumu un pārējās tipogrāfijas stilu veido kopējā vīzija par kāzām un atmosfēru. Un vīzija tad arī kļūst par vadošo motīvu gan svinību vietas, gan kāzu noformējuma un kāzu tipogrāfijas izvēlē. 

Esmu ļoti priecīga, ka tagad ir aizvien lielākas iespējas radošajam izaicinājumam. Ja vēl dažus gadus atpakaļ par kāzu vizuālo tematiku tika izvēlēta tikai konkrēta krāsa, tad tagad šīs vizuālās asociācijas ir daudz komplicētākas – tie ir krāsu un tekstūru savienojumi ar dažādu kultūru miksējumim. Varu apgalvot, tikai vienu, kļūst aizvien interesantāk!

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Kā parasti tiek saskaņots kāzu ielūgumu dizains? Klients pats nāk ar savām idejām vai jūs palīdziet to uzburt? 

 

Abējādi. Dažkārt pāri paši precīzi zin, ko vēlās. Tad es saskaņā ar viņu redzējumu izveidoju grafisko maketu. Mūsu kopīgais darbs, tad ir izvelēties piemērotāko papīru un tehniku kāzu ielūguma izpildei. Taču visbiežāk vīzija ir aptuvena, tad es uzklausu klienta vēlmes  un cenšos uztvert viņu noskaņu un atmosfēru. Saskaņā ar šīm “vienībām” tiek radīti uzmetumi, kurus tad kopā ar pāri izrunājam un izstrādājam, nonākot pie “īstā un vienīgā” redzējuma. Pats process ir aizraujošs un dažkārt gadās neaizmirstami kuriozi. Spilgti atmiņā ir gadījums, kad priekš drukāšanas veidoju akvareļu kompozīciju – dālijas. Pāris apskatījās: “Dālijas ir ļoti skaistas, taču kas ir domāti tie krāsu pleķi, lapas malā?” Paskaidroju, ka tas ir “tehniskais laukums”, kur eksperimentēju ar krāsu toņiem un ka tas nav jāņem vērā, jo ieskanējot  ziedus  viss liekais tiks nogriezts. Atbilde bija negaidīta – “puķes tiešām ir skaistas, bet vai var dizainu veidot tieši ar šiem pleķiem?” Iznākums bija ļoti baudāms.

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains 

 

Kādas sajūtas rada šāds darbs un kur smeļaties iedvesmu?

 

No rītiem mostos ar prieka sajūtu, nelielu nepacietību un lielu enerģiju. Tāpēc droši varu teikt, mans darbs man patīk, bet esmu sajūsmā par to! Kad esmu nogurusi – darbs uzlādē, kad esmu noskumusi – iepriecina, kad esmu satraukta – nomierina.  Esmu priecīga, ka man ir iespējas darīt to, ko tiešām māku un mīlu, ka man ir iespēja augt, mācīties un izvirzīt sev aizvien jaunus mērķus un izaicinājumus. Iedvesmojos no darba, no sajūtu un iespaidu plūsmas, no cilvēkiem ar ko mijiedarbojamies, no intensīvās un piesātinātās ikdienas. Savukārt, otra iedvesmas un spēka uzlādes stacija ir mana ģimene, daba un kafijas pauzes.

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Kas izveido kāzu ielūguma tekstu? Kā tiek pārbaudīta pareizrakstība un stila kļūdas, jo savā ziņā kāzu ielūgums ir gaidāmā pasākuma vizītkarte? 

 

Tas ir komandas darbs. Pāris zina kādu informāciju vēlas redzēt ielūgumā, es zinu kāzu tipogrāfijas etiķeti, kas paredz noteiktus teksta izvietojuma veidus un uzrunas. Ierastā prakse ir tāda, ka klients atsūta tekstu un es strādāju pie tā izvietošanas. Kas attiecas uz pareizrakstību, ja pamanu kļūdu, protams, saskaņoju ar klientu un veicu labojumu. Lielākoties par pareizrakstību atbild pāris vai kāzu organizētājs. Gadījumos, kad pāris lūdz strādāt arī ar tekstu, sadarbojos ar meiteni, kas ļoti labi veic korektora un redaktora darbus latviešu, angļu un vācu valodās. Kopīgiem spēkiem esam pat dzeju atdzejojuši citā valodā. 

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Šogad redzams, ka popularitāti gūst tautiskie motīvi vai var teikt, ka arī kāzu ielūgumos tas atpoguļojas? 

 

Šādu tendenci esmu novērojusi. Taču manā pieredzē tas vairāk parādās kā naturālisms un “folk” stils – dabīgo materiālu un toņu izmantošana. Klienti izvēlas sietspiedi uz kraftpapīra un papildina dizainu, piemēram, ar džutas striķi. Domāju, ka arī latviskie motīvi, tādi kā spēka zīmes un karoga krāsas, ir visai atsaucīgas kāzu ielūgumu motīvu veidošanai, taču praksē ar to saskārusies vēl neesmu.

 

Kādas ir šī brīža tendences?

 

Jau kādu laiku savas līderpozīcijas notur tā saucamais “rustic” stils. Tā dizains ir bagāts ar vienkāršu ziedu motīviem, dažādām dabiskām krāsām un materiālu salikumiem, nelielu bērnišķīgumu. Tāpat “topu virsotnēs” ir minimālisms, kad par vienīgo dizaina elementu kļūst pats ielūguma teksts, izceļot līgavas un līgavaiņa vārdus. Šogad Latvijā ārkārtīgi lielu popularitāti iegūst dažādi ūdenskrāsu motīvi jeb akvareļi.

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

 

Kādus kāzu ielūgumus parasti izvēlas - vienkāršākus un ne tik krāšņus?

 

Tad ir jāsaprot, kas ir domāts ar jēdzienu krāšņs. Ja runa ir par ielūgumu veidošanu izmantojot atlasa lentas, kristāliņus un mežģīnes, tad ar šāda tipa dizainiem nekad neesmu strādājusi, jo priekšroku dodu lakoniskākiem izteiksmes  veidiem.  Savukārt, manā lauciņā par krāšņiem iespējams  varētu dēvēt dizainus, kuru veidošanā izmantota zeltspiede, reljefspiede un interesanti krāsu salikumi. Tad no šādas perspektīves raugoties, pāri vienlīdz daudz izvēlas kā vienkāršus tā krāšņus un pat groteskus dizainus.

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Kas tieši veido kāzu ielūguma cenu?  Materiāls, dizains, ideja?

 

Pirmkārt, cenu noteikti veido daudzums, jo vairāk vienības, jo zemāka cena. Galvenokārt, cenu veidu vairāki komponenti. Pārsvarā cenu svārstības veido materiāla jeb papīra izvēle. Papīra cenas svārstās, bet ne tik ļoti, lai ievērojami ietekmetu produkta gala izmaksas. Kāzu ielūgumu cenu visvairāk ietekmē dizaina elementiem. Piemēram, vai tie ir interneta vidē atrasti motīvi, vai individuāli veidoti, ņemot talkā māksliniekus un kaligrāfus. Otrs lielums, kas veido cenu, ir drukas metode, par ko jau iepriekš runājām. Kā arī gala summa ir atkarīga no tā vai pāris izvēlās taisīt tikai ielūgumus vai pilnu komplektu - ielūgums, aploksne, galda karte un pārējo kāzu tipogrāfiju.

Ir stereotips, ka tas ir “dārgs prieks”! Bet apskatot  veikalu piedāvājumus kartiņām, kuras būtu piemērotas kāzu ielūguma lomai, nākas konstatēt, ka tās pārstāv to pašu cenu grupu ko vidēji sarežģīti individuāla dizaina ielūgumi.

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Šobrīd ir ļoti daudz piedāvājumu attiecībā uz kāzu ielūgumu izgatvošanu? Daudziem  tas ir hobijs, bet vai labāk nevajadzētu izvēlēties profesionāļus?

 

Ir pieprasījums, ir piedāvājums. Man protams, ir grūti būt objektīvai, taču es noteikti ieteiktu giezties pie profesionāļiem. Tam ir divi iemesli:

- profesionālis, pārzin visu plašo iespēju amplitūdu un darbojas ar grafisko dizainu, spēs atrast veiksmīgāko un optialāko risinājumu katram gadījumam, kā arī zinās par visām jaunajām iespējām, jauna papīru parādīšanos, kā arī pārzinās stilu, krāsu un tekstūru aktualitātes. 

- otrkārt, profesionālis spēs piedāvāt adekvātu cenu, jo pastāvīgi sadarbojas ar materiālu vairumtirgotājiem, tipogrāfijām un meistariem. Līdz ar to, tas bieži var nozīmēt  - kvalitatīvāku produku, par labāku cenu. 

 

 Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Ko variet ieteikt un novēlēt laimīgajiem pāriem?

 

Profesionālā novēlējuma daļa būtu – laicīgums. Darot lietas bez stresa ar laika rezervi, varēsiet izbaudīt katru kāzu plānošanas mirkli un sasniegt sev vēlamos rezultātus. Savukārt, būtiskākā novēlējuma daļa – izbaudiet šo laiku kopā, viens otru, nepazūdiet dažādu paraugu, izvēļu un lietu virpulī. Jūsu abu sirdsmiers, prieks un aizrautība vienmēr ir primārais. Tāpēc neļaujiet lentes nokrāsai, putukrējuma piegaršai vai kleitas izvēlei Jums to atņemt.

 

Promo Projekts - kāzu tipogrāfija, kāzu ielūgumi un dizains

 

Lai jūsu kāzu diena butu jūsu mīlestības svētki! Lai jūsu laulības dzīve ir krāsu, tekstūru un neizsmeļamas draudzības bagāta!

 

Anna Kande “Promo Pojekts”

 

Kontakti:

 

E-pasts: makets@promoprojekts.lv

Tālr.: +371 20083760

 

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus

Rakstu saraksts

Dzejoļu rindu piemēri TAVAM kāzu ielūgumam

Gribi pievienot kādu skaistu dzejoļa rindu vai aforismu savā kāzu ie...

Kā kāzu ielūgumā ierakstīt - ziedus nedāvināt!

Nenoliegsim, ziedu dāvināšana ir viena no burvīgākajām tradīcijām ar...

Kāzu ceļvedis jeb kāzu dienas plāns

Kāzu ceļvedis vai kāzu dienas plāns, domāts kāzu viesiem, lai viņi kāzu dienā justos ...

Kāzu papīrlietas | Jūsu skaistās dienas vizītkarte

Nosūtot uz papīra rakstītu vai drukātu ielūgumu, tu liec viesiem saprast, ka gaidāms ...

Kāzu dienas plāns viesiem

Kāzu viesus parasti uz kāzu svinībām aicina ar īpašu kāzu ielūgumu, bet vai tam nepie...

Kāzu ielūgums | Jūrnieku stilā | Izbrauciens ar kuģīti

Kāzu ielūgums | Jūrnieku stilā | Izbrauciens ar kuģīti | Ielūguma paraugs | Skaistām ...

Kāzu ielūgumu tendences un krāsas solī ar laiku

Kāzu tipogrāfijas dizainere Anna Kande atklāj, ka ar katru gadu cilvēki aizvien vairā...

Par ierašanos kāzās lūdzam informēt laicīgi

Ja vēlaties zināt vai Jūsu uzaicinātais kāzu viesis ieradīsies uz Jūsu kāzu svinībām,...

Viesu sēdvietu plāns, kāpēc tāds nepieciešams?

Pirmie svinību vietā parasti ierodas un pulcējas kāzu viesi un lai visi bez aizķeršan...

Kāzu tipogrāfija ir kā putukrējums uz tortes

Pastāv mīts, ka individuālu kāzu ielūgumu izgatavošanai ir nepieciešamas ļoti lielas ...

KĀZU IELŪGUMS | Dress CODE: Black Tie, Smart Casual

Gan Black Tie, gan Smart Casual ģērbšanās stilus apvieno jēdziens - grezni, svinīgi, ...

Kādus kāzu ielūgumus izvēlēties?

Atkarībā no kāzu lieluma un formāluma izvēlēties, kādus ielūgumus izsūtīt.     ...

Kāzu ielūgumi un galda kartes

Nosūtot uz  papīra rakstītu vai drukātu kāzu ielūgumu, tu liec viesiem saprast, ka ga...

Ko rakstīt savā kāzu ielūgumā?

Veidojot ielūgumu, jāatceras, kāzu ielūgums ir ne tikai vizītkarte gaidāmam pasākumam...

uz augšu