Pirmdiena, 11 Jūnijs 2018 16:28

Kāzu rīkošana | Mūsdienu kāzu kults

Kāzu rīkošana ir liels un pamatīgs darbs, kas sākas jau ilgu laiku pirms gaidītās dienas. Latviešiem kopš senseniem laikiem bijis pieņemts, ka kāzas noteikti svinamas rudenī - dabas pilnbriedā. Mūsdienās, protams, kāzas svin gan pavasarī, gan vasarā un pat ziemā. Pēdējo simts gadu laikā tradīcija ar kāzu svinībām sākt kopdzīvi pamazām izzūd. Cilvēki savos uzskatos par kāzām dalās divās grupās – piekritējos un noliedzējos. 

 

FOTO: Love is Rad | Kāzu rīkošana

 

 

Tieslietu ministrijas statistika liecina, ka ar katru gadu samazinās reģistrēto laulību skaits dzimtsarakstu nodaļās. Līdz 2018. gada maijam dzimtsarakstu nodaļās noslēgtas 2785 laulības, taču korekcijas statistikā parasti ievieš vasara, kad dienas laikā tiek reģistrētas 12-14 laulības. Kāpēc cilvēki izvēlas dzīvot nereģistrētās attiecībās, kā arī par citām tendencēm stāsta Rīgas pilsētas Vidzemes dzimtsarakstu nodaļas vadītāja, biznesa augstskolas "Turība" absolvente Irēna Dīķe.

 

Strādājot dzimtsarakstu nodaļā kopš 1985. gada, esmu novērojusi, ka iedzīvotāju attieksme pret laulības institūtu mainās negatīvā nozīmē. Arvien vairāk pāru izvēlas dzīvot nereģistrētās attiecībās (kā sabiedrībā tās dēvē – civillaulībā), ko ietekmē arī informācija, kas izskan publiskajā telpā. Reģistrēt laulību modē bija 80. gadu beigās, 90. gadu sākumā. Tad bija citas tradīcijas. Tagad tiek runāts par to, ka var dzīvot nereģistrētās attiecībās, jo nekas jau nemainās un tāpat ir labi.

 


Mūsdienu kāzu kults


 

 

Informācija, kas nonāk un tiek aktīvi apspriesta publiskajā telpā par greznām kāzām, dārgām kleitām, tūkstošiem vērtiem laulību gredzeniem un ekskluzīvām kāzu norises vietām, negatīvi ietekmē daudzu pāru uzskatus. Ne visiem rocība atļauj sarīkot tik grandiozas kāzas. Darbā ar jaunajiem pāriem esmu saskatījusi pat mazvērtības kompleksus, ja pāris nevar sarīkot greznas kāzas. Un, ja kāzas plānotas pavisam vienkāršas, nevis ar 100 kāzu viesiem un greznām izdarībām, šķiet, ka tās nemaz nav notikušas.

Turpretim vienkāršība un kopā būšana ar tuvajiem šajā svētku dienā netiek reklamēta. Kāzas taču var rīkot arī vienkārši un bez patosa. Vajag sirsnību tajā visā, nevis ārišķību.

 


Ārzemēs dzīvojošie latvieši laulājas Latvijā


 

 

No likumiskā viedokļa neviena valsts neatzīst nereģistrētas attiecības. Mana pieredze liecina, ka ārvalstīs dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji bieži brauc reģistrēt laulību tieši dzimtenē. Interese ir no mūs valsts pilsoņiem dažādās pasaules valstīs – Vācijā, Lielbritānijā, Īrijā un citām.

 

Pieļauju, ka normatīvais regulējums ārvalstīs apgrūtina laulības reģistrācijas procesu, lai gan daudzi latvieši izvēlas savu valsti kā laulības ceremonijas vietu, jo grib būt kopā ar radiem, draugiem. Šeit ir vērts atgādināt tautā zināmo teicienu – mājās arī sienas palīdz.

 


Civillaulība jeb nereģistrētās attiecības


 

 

Uzskatu, ka, lai attiecības nonāktu jaunā kvalitātē, pārim ir jāpārkāpj slieksnis. Reģistrējot laulību, abi visai pasaulei paziņo, ka ir precēts pāris jeb vīrs un sieva. Laulība – tā ir stabilitāte. Tāpat ir svarīgi, ka bērni dzimst laulībā, un tā ir ģimene.

Attiecībās ir jābūt noslēgtam lokam. Nav obligāti jāvadās pēc vecajām tradīcijām, tomēr laulības reģistrācija ir solis, kas jāveic. Ir brīnišķīgi apzināties, ka ir ģimene, bērni. Nereģistrētas attiecības savukārt ir kā pusatvērtas durvis – jebkurā brīdī var pagriezties un aiziet. Uzskatu, ka laulība ir liels pienākums un atbildība vienam pret otru.

 


Pirmslaulību kursi vai ģimenes mācība


 

 

Ir labi, ja ir šāds pirmslaulību kursu piedāvājums, bet mūsdienās, kad laiks ir nauda, reti kurš pāris tos apmeklēs. Šādiem kursiem nav jābūt obligātiem, lai gan to saturā ietvertās idejas ir vērtīgas. Neviens nav sagatavots dzīvei uzreiz pēc skolas sola, tāpēc drīzāk varētu apsvērt iespēju jau skolā ieviest ģimenes mācību, kas sniegtu ieskatu ģimenes veidošanas pamatprincipos, vērtībās u.tml.

 

Ja pāris nolemj veidot ģimeni un ir kādas neskaidrības, piemēram, par ģimenes budžeta plānošanu, svarīgi zināt, kur meklēt šo informāciju vai palīdzību. Tas lai paliek katra pāra ziņā. Vērtīgāk būtu visu kursu tēmas apkopot bukletā, ko varētu piedāvāt jaunajiem pāriem, un šajā informācijā tiktu iekļauts arī pirmslaulību kursu saraksts, lai zina, kur tos var apgūt izvēles kārtā.

 


Izskats nav svarīgs, visu nosaka attieksme


 

 

Darbā ar jaunajiem pāriem svarīgs ir acu kontakts un personīga iesaiste. Pēc tam arī paši laulību reģistrētāji izjūtot pacilājumu. Ir daudz sirsnīgu pāru, kas ir atvērti, tomēr ir arī tādi, kuri izveido barjeru un nelaiž sev klāt.

 

Atskatoties uz pieredzi laulību reģistrācijas jomā, jāsaka, ka man atmiņā palicis pāris, kurš īpaši izcēlies ar vizuālo tēlu. Abi vedēji bija klasiski ģērbti, bet jaunais pāris pārsteidza – līgavainim bija grebene, un arī līgava bija apģērbusies panku stilā. Šos jauniešus atceros kā vienu no lieliskākajiem pāriem, jo abi bija patiesi sirsnīgi, varēja redzēt vēlmi aprecēties. Brīdī, kad laulību pasludināja par noslēgtu, jaunais vīrs sievai aplika mākslīgos rokudzelžus ar sarkanām pūkām.

 

Kopumā gan jāsaka, ka ārējais tēls nav būtisks – vai pāris ierodas uz laulību ceremoniju džinsos, līgava krāsainā kleitā, panku izskatā vai kā citādi – tas nav rādītājs. Svarīgākais ir attieksme un vēlēšanās laulību reģistrēt.

 
 

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus

Rakstu saraksts

Kāzu rīkošana | Mūsdienu kāzu kults

Kāzu rīkošana ir liels un pamatīgs darbs, kas sākas jau ilgu laiku p...

Kas nosaka to, kādu dzīves partneri sieviete izvēlas?

Kas nosaka to, kādu dzīves partneri sieviete izvēlas? Vai nozīme ir ...

Kāzu horoskops 2015.gadam

Auns – kāzu horoskops 2015 Jau gada sākumā varat nonākt kaislīgā mīlas viesulī, kurš...

7 fakti par mīlestību

Milestība ir tīra, mīlestība ir sāpīga, un mīlestība skaista. No tās ir atkarīga mūsu...

Mīlestības spēki

Pirmais – Domu Spēks. Mīlestība sākas ar domu. Mēs kļūstam par to, par ko domājam. Mī...

Negrib precēt? Uzzini kāpēc!

Kā izrādās, ka ir sievietes, ar kurām vīrieši visdrīzāk izlems neprecēties. Šie pieci...

Kurš kuru?

Daudzas sievietes domā: "Ja vīrs zem tupeles, tiek nodrošināta ģimenes laime."  Patie...

Mīlestība dažādās kultūrās

Vai esat ievērojuši, ka cilvēki dažādās valstīs mīl atšķirīgi? Vienuviet viņi bez mīļ...

Frāzes ar plākstera efektu jebkurām attiecībām

 "Piedod..." Efekts būs divās sekundēs tā vietā, lai veltītu visu vakaru bezjēdzīgai ...

Miegs ieteikmē attiecības

Nekvalitatīvs vai nepietiekams miegs ne tikai rada noguruma sajūtu un vārgumu nākamaj...

Kā iemīlēt vīramāti?

Sieviešu attiecība ir pasaule, no kuras vīrieši vienkārši neko nesaprot. Tāpēc tavs v...

Labākais laiks precībām

Psihologi iesaka, ka labākais laiks precībām ir vismaz viens gads pēc iepazīšanās. ...

uz augšu