Trešdiena, 16 Maijs 2018 14:28

5 populārākie mīti, ar kuriem kāzu fotogrāfi sagrēko, lai piesaistītu savus potenciālos klientus

Visur mēs varam izlasīt dažādus rakstus -Kā izvēlēties savu kāzu fotogrāfu?- | -Kas jāņem vērā, izvēloties kāzu fotogrāfu?- | -Kā izvēlēties fotogrāfu savām kāzām?, bet bieži vien šo visu ir sarakstījuši paši kāzu fotogrāfi, lai slavētu savu darbu un akcentētu sava amata nozīmīgumu, bet ar lielām pūlēm, internetā var atrast kritisku skatījumu par pašu kāzu fotogrāfu nozari. Kā arī neviens atklāti nerunā par kāzu foto aizkulisēm un par trikiem, kurus izmanto kāzu fotogrāfi, lai pievilinātu jaunos potenciālos klientus.

 

FOTO: Māris Zalāns | Sieva, vīrs | Kāzu diena

 

 

Raksta saturs, protams, daudziem var nepatik, bet neapmierināti par fotogrāfu darbu ir jaunie pāri, kas sociālajos tīklos bieži vien apspriež šīs jomas melnās puses. Tāpēc mēģināsim atklāt visu to, ko šis bizness noklusē vai nevēlas apspriest. Uzskatam, jo vairāk cilvēki izpratīs reklāmas taktiku, jo mazāk viņi būs pakļauti kļūdainai izvēlei, tāpēc turpinājumā apkopoti 5 galvenie mīti, ko fotogrāfi vienmēr centīsies uzturēt pie dzīvības.

 
  

1 | Fotogrāfam Jūsu kāzas ir unikālas

 

Patiesība - daudziem fotogrāfiem kāzas ir tikai kārtējais darbs. Fotogrāfs centīsies piestāstīs pilnas ausis par mākslinieka radošo izpausmi, individuālu stilu, emociju iemūžināšanu, ka kāzu fotografēšana ir kā dzīves jēga, misija, nenovērtējams upuris utt. Tas viss ir tikai tādēļ, lai Jūs izvēlētos tieši viņu, nevis kādu citu no pārējiem 1000 konkurentiem. Reklāmās vienmēr tiek teikts tas, ko Jums gribas dzirdēt, bet realitātē, lai arī cik smuki fotogrāfs runātu par romantiku un unikālo notikumu, Jums šis notikums ir paredzēts tikai vienreiz mūžā, tāpēc katrai niansei, kas saistīta ar kāzām ir īpaša nozīme.

Jums šī diena aizskries vēja spārniem kā sapnī, bet mazāk apzinīgam kāzu fotogrāfam tā būs parasta darba diena, kura paies domājot par ikdienišķām lietām, piemēram, par hokeja rezultātu, par jaunajiem fotoaparātu modeļiem utml. Tā kā jaunajam pārim šī diena ir vienīgā un visneatkārtojamākā, katram klientam satiekoties ar kāzu fotogrāfu vajadzētu izvērtēt - vai viņš strādās tā, kā jūs vēlēsieties un vai šī diena tiks iemūžināta tā kā vienīgā un vissvarīgākā diena Jūsu mūžā? Visi fotogrāfi uz šo jautājumu uzreiz atbildēs apstiprinoši un nākamajā dienā jau trauksies uz kārtējām kāzām... 

 
 

2 | Fantastisks fotogrāfa portfolio

 

Bieži vien tām pārsimt (no desmitiem tūkstošu kadru) pašreklāmai atlasītām bildēm, nav daudz kopīga ar to, ko fotogrāfs prezentēs Jums pēc kāzām. Vai esat ievērojuši, ka fotogrāfi savos portfolio reti ieliek korpulentas līgavas? Vai tad visas līgavas ir modeles? Tas apliecina, ka fotogrāfi pārsvarā rāda to, kas labāk palīdz pārdot pakalpojumu. Viens no retajiem patiesības graudiem, ko var atrast interneta rakstos -ka jāpieprasa, lai fotogrāfs parāda visas bildes no vienām kāzām-. Teorijā tas ir pareizi, bet praksē tas nestrādā. Kāpēc? Tāpēc, ka neviens cilvēks neskatīties tūkstošiem bilžu no kāzām, kurās nevienu nepazīst. Protams, ar fotogrāfu satikties un klātienē visu izrunāt ir vislabākais, ko lietas labā klients var izdarīt.

 

Galvenie 5 mīti, ko fotogrāfi vienmēr centīsies uzturēt pie dzīvības.

 

Lai arī Latvijā tas ir maz iespējams, ārzemēs fotogrāfu iesācēji nereti nozog bildes no citu fotogrāfu interneta lapām un ieliek tās savā portfolio. Tādēļ satiekoties dzīvē, no interneta paņemtas bildes šie viltus fotogrāfi labā kvalitātē parādīt nevar,  jo nodrukātas uz liela izmēra fotopapīra, tās ir ar zemu kvalitāti. 

 
 

3 | Sociālo tīklu reitingi un atsauksmes

 

Sociālie mēdiji ir kļuvuši par efektīvu instrumentu komunikācijā ar potenciālajiem klientiem. Tikai nesen, klienti ir sākuši pievērst īpašu uzmanību informācijai, kas tiek publicēta sociālo tīklu profilos - jo katra atsauksme vai ziņa var būt maldīga, jo šis ir ērts veids, kā pakalpojuma sniedzējs var viegli manipulēt ar informācijas saņēmēju. Sociālajos tīklos ir viegli izlikties par to, kas tu neesi un publicēt visu ko vien gribas, nenesot par to nekādu atbildību. Diemžēl, mūsdienās, nav viegli noteikt, kura atsauksme ir īsta un kura safabricēta, jo ne vienmēr ir zināma otrā puse, kas to ir sarakstījusi.

 

FOTO: Māris Zalāns | Galvenie 5 mīti, ko fotogrāfi vienmēr centīsies uzturēt pie dzīvības.

 

Asās konkurences apstākļos, sociālajos tīklos Jums sasolīs tādus brīnumus, par kuriem pat nenojautāt, bet rezultāts var būt asarām bagāts. Piemēram, ne viens vien pāris var apliecināt, ka tie šausmu stāsti, kad fotogrāfs pazūd ar galiem pēdējā brīdī (t.i kāzu dienā), nebūt nav pārspīlēts izdomājums. Protams, ar laiku, katram var pieteikties kāds klients, kas ir gatavs maksāt vairāk, bet vai tāpēc ir jāatsakās no jau apsolītā darba piedāvājuma. Par to cik bieži klienti mēdz palikt nozīmīgā brīdī bez fotogrāfa vai dekorētāja, mēs nekad neuzzināsim, jo neviens nelepojas ar šādiem gadījumiem un atmiņā uz ilgu laika tas paliek tikai nelaimīgajam klientam. No kārdinājumiem nav pasargāts neviens, bet pastāv tomēr ētika, ko vismaz nelielās devās vajadzētu ievērot ikvienam.

 
 

4 | Nopelni, konkursu uzvaras, tituli, dalība asociācijās un savienībās

 

Lai arī kādi nopelni un apbalvojumi nebūtu pierakstīti, konkrētajai virknei fotogrāfu, tie ir tikai kārtējās darba rutīnas darba augļi . 99.9% gadījumos daudzu titulēto fotogrāfu veikums būs tāds pats, kā jebkuram pieredzējušam un prasmīgam, bet mazāk izslavētam fotogrāfam. Galvenā atšķirība starp šiem fotogrāfiem ir honorārs, jo izslavēts fotogrāfs pamatojoties uz nopelniem varēs no klientiem iekasēt 5 reizes lielāku atlīdzību, nekā profesionāls fotogrāfs ar gadiem uzkrātu pieredzi.

 

Ar konkursiem un godalgām izrādās, ka tomēr ne viss ir tik skaidrs. Piemēram, viens no mūsu slavenākajiem kāzu fotogrāfiem Andrejs Zavadskis savā blogā raksta:

 

"Esmu arī bieži saskāries, ka foto konkursos balvas un godalgotās vietas iedala nevis labākajam foto darbam, bet gan "savējiem" autoriem, vai arī autoram, kuram visvairāk ir nepieciešama uzvara pēc žūrijas locekļu viedokļa"*.

 

FOTO: Māris Zalāns | Galvenie 5 mīti, ko fotogrāfi vienmēr centīsies uzturēt pie dzīvības.

 

Arī fotogrāfu organizācijas un asociācijas neko simtprocentīgi nevar garantēt, jo neviens jau no asociācijas pārstāvjiem neiet līdzi kandidātam uz kāzām un nevēro, kā viņš strādā un kāda ir viņa attieksme pret darbu.

Daudzi savus biedrus varbūt pat nav redzējuši dzīvē, jo parasti iestāšanās notiek caur internetu, balstoties vienīgi uz skaistām bildēm. Bez tam, cilvēki maz ko zina par foto organizācijām un reālā dzīvē 99% nākamo jauno pāru, fotogrāfus izvēlas pēc viņu darbiem, atsauksmēm un cenām, nevis šķiro pēc medaļām vai svarīgu organizāciju nosaukumiem.

 
 

5 | Super profesionāla, dārga tehnika

 

Viena no drošākajām potenciālo klientu apstrādes metodēm ir dārgas tehnikas uzskaitījums, jo pēc daudzu cilvēku domām, tikai cilvēks ar nopietnu foto tehniku ir profesionālis. Bet arī šajā gadījumā nav viena īstenā patiesība. Taisnība ir gan tiem, kas saka, ka ne jau fotoaparāts taisa bildes, bet fotogrāfs, gan arī tiem, kas ir pārliecināti, ka kvalitatīvai tehnikai tomēr ir nozīme un Jūsu lielajā dienā nedrīkst riskēt ar lētu un nedrošu aprīkojumu. Nemēģināšu izlikties, jo pats arī esmu viens no tiem, kas grēko ar tehnikas uzskaitījumu. Daļēji tas ir tādēļ, ka šādus jautājums ik pa laikam uzdod, bet šis nav svarīgākais jautājums, kuru vajadzētu uzdot fotogrāfam, kad iet runa par fotogrāfa izvēli.

 

FOTO: Māris Zalāns | Galvenie 5 mīti, ko fotogrāfi vienmēr centīsies uzturēt pie dzīvības.

 

Noslēgumā jāpiebilst, ka reklāma un mārketings mūsdienās nav nekas nosodošs, ja vien būtu līdzsvarā ar kritisko pieeju no klientu puses. Gan šis, gan daudzi citi raksti tomēr nevar dot vienu drošu atbildi uz visvairāk uzdoto jautājumu, kā izvēlēties savu kāzu fotogrāfu. Nekas cits neatliek, ka vadīties pēc intuīcijas un iet uz tikšanos ar fotogrāfu klātienē, un ja rodas kontakts, tad izdarīt savu izvēli.  

 
 

Raksta autors fotogrāfs Māris Zalāns - Starptautiskās profesionālo kāzu fotogrāfu asociācijas ISPWP biedrs

www.maris.lv

 


 

Atsauce no fotogrāfa Andreja Zavadska bloga: http://blog.andreart.lv/raksti/bio.php 

Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus

Rakstu saraksts

Dūmu sveces kāzās | Konsultē pieredzējusi fotogrāfe

Dūmu sveces kāzu fotosesijā - jā vai nē? Pieredzē dalās kāzu fotogrā...

3 lietas, kam pievērst uzmanību izvēloties kāzu fotogrāfu

Kāzas ir nozīmīga un unikāla diena mūsu dzīvē. Tā ir tā diena kurā J...

15 kāzu detaļas fotoattēlos, kuras noteikti vajadzētu iekļaut Jūsu kāzu albumā

Kad runa iet par jūsu kāzu dienas uzņemtajām fotogrāfijām, tad kāzu fotogrāfam ir sva...

Kā atrast īstās kāzu fotosesijas pieturvietas?

Daži fotogrāfi, ieska kāzu fotosesiju ieplānot un izrunāt laicīgi, bet ir pāris fotog...

Kāpēc izvēlēties Fotostudijas telpas kāzu dienai?

Katra cilvēka dzīvē pienāk šis satraucošais brīdis, kad divi cilvēki tiek vienoti svē...

5 populārākie mīti, ar kuriem kāzu fotogrāfi sagrēko, lai piesaistītu savus potenciālos klientus

Visur mēs varam izlasīt dažādus rakstus -Kā izvēlēties savu kāzu fotogrāfu?- | -Kas j...

Fotobūdiņa padarīs jūsu kāzu pasākumu neaizmirstamu!

Arvien lielāku popularitāti kāzās iegūst fotobūdiņas. Tā ir lieliska ideja viesību da...

Kāzu fotogrāfiju checklist

Kāzu plānošanas procesā ārkārtīgi svarīga ir komunikācija. Jo skaidrāk un saprotamāk ...

Kāzu viesi ķer unikālās mirkļbirkas #ligavaPRECligavaini

Tie, kam tuvi sociālie tīkli, būs pamanījuši, ka kāzās lielu atzinību un populāri gūs...

Mīlestības pārpilnas jaunlaulāto bildes – atklāta jauna kāzu fotogrāfu izstāde

Svinot zelta rudeni, kas tradicionāli ir kāzu sezonas noslēguma laiks, Latvijas Kāzu ...

Profesionāls fotogrāfs pirmo reizi Latvijā fotografē kāzas ar viedtālruni

Vai tehnoloģijas jau ir tik tālu attīstījušās, ka kāzu fotosesijā pietiek vien ar vie...

Momentfoto izmantošanas iespējas

Ir daudz radošu un jautru veidu, kā ar momentfoto padarīt savu ikdienu un svētkus vēl...

Kāzu video vērtība mūsdienās!

Kāzu dienas plānošanas process ir ļoti rūpīgs, Jūs to noteikti darat no sirds, jo vēl...

Long Story Short - kāzu skaistie mirkļi 5 minūšu garā video

Long Story Short ķer kāzu skaistos mirkļus sākot ar gatavošanos un beidzot ar kūkas g...

Padoms no profesionāla fotogrāfa

Līgavas, ja ir tāda iespēja, vienmēr veltiet kādas 20 minūtes saulrieta fotosessijai ...

Ieteikumi kāzu fotogrāfa meklēšanā

Jūs gatavojaties precēties nākamgad vai tuvākajā nākotnē, bet vēl nezinat, kurš ir pi...

2014. gada labākie kāzu foto zibšņi

Tā kā gads tuvojas beigām un droši varam teikt, ka tas ir bijis veiksmīgs daudziem kā...

Kā izvēlēties kāzu video operatoru?

Vispirms uztaisiet vēlmju un priotirāšu sarakstu, pēc kura tad arī sākat plānot savas...

Kāpēc kāzu dienā jāaicina profesionāls fotogrāfs?

Ja uzticēsiet to darīt draugiem vai paziņām, ar 80% varbūtību varu garantēt, ka nepie...

uz augšu